دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciencesپیوندهای مفید


یادداشت دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه در راستای استفاده بهینه از انرژی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۶ | 
"مصرف بهینه انرژی، یک مسولیت مهم اجتماعی است"
 
طی چند سال گذشته بیش از هر زمانی شنیدن اخبار متعدد روبه رو شدن با خشکسالی، کم آبی و هدررفت انرژی تبدیل به یک واقعیت تلخ در میان لایه‌های مختلف اجتماعی شده که روز به روز دامنه  و ابعاد آن گسترش یافته است. هر چند این موضوع مختص به جامعه، کشور و یا منطقه خاصی از جهان نیست اما نحوه مواجه و مدیریت چنین مساله.ای تفاوت‌های زیادی از نظر اثرات اجتماعی و زیست محیطی بر جوامع گذاشته است. خشکسالی و استفاده نامناسب از انرژی‌‌ها در کشورمان با توجه به قرار گرفتن در موقعیت ویژه اقلیمی گرم و خشک و همچنین خشکسالی‌های پی در پی در سالیان اخیر  چالشی جدی در برابر سیاست‌گزاران و عموم جامعه بوده است.  باید اشاره نمود که مساله خشکسالی تنها محدود به کمبود منابع آب نیست و در کنار آن سایر انرژی‌ها از جمله کمبود انرژی برق هم به‌صورت بسیار جدی مطرح است. هر چند برخی از جنبه‌های کمبود آب، خشکسالی و سایر انرژی‌ها در دست جامعه نیست و ممکن است بخشی از آن به دلیل مسائل خارج از کنترل انسان روی دهد اما به واقع می توان گفت که نحوه مواجه و مدیریت آن، تا حدود زیادی به رفتار مسئولانه آحاد مردم و شهروندان جامعه وابسته است
روند مصرف انرژی در کشورهای جهان به عنوان یکی از شاخص‌های مهم رشد و رفاه اجتماعی همواره مورد توجه بوده است اگرچه شدت مصرف انرژی در کشورمان بسیار بالا است، باید گفت بخش بزرگی از انرژی با ارزش متاسفانه اسراف می‌شود و در مسیر صحیح بهره برداری اقتصادی و صنعتی قرار ندارد. بر اساس آمار جهانی در ایران شدت مصرف انرژی از اکثر کشورها بیش‌تر است که تخمین زده می شود ۴ برابر متوسط مصرف انرژی در دنیا است؛ در این میان شدت مصرف انرژی الکتریکی ۳ برابر این مقدار بوده و البته درصد قابل توجهی از آن را می توان، یک موضوع اجتماعی و فرهنگی دانست که می باید با آموزش، مداخلات اجتماعی، فرهنگ‌سازی  و ... در مسیر صحیح قرار داد.  
رشد روزافزون جمعیت و نیاز به مصرف بیشتر، وابستگی به انرژی و منابع طبیعی و عدم الگوی مصرف منطقی موجب از بین رفتن بسیاری از منابع و سرمایه های حیاتی کشور شده است و همانطور که اثرات تلخ آن امروزه در اقصا نقاط کشور دیده می شود موجب کمبود آب شرب، خشک شدن مزارع، قطعی برق  و ... شده است. بر این اساس ضروری است که هرچه سریعتر با در برگرفتن طرح های کاربردی علمی برای استفاده صحیح از مصرف انرژی در همه بخش‌های صنعتی و خانگی، همگان را به پذیرش مسولیت اجتماعی و انسانی در برابر سوء مصرف انرژی ها از جمله آب و برق دعوت کنیم. و به یاد داشته باشیم که این مهم جز با عزم همگانی و همراهی تک تک هم وطنانمان محقق نخواهد شد. هر لحظه غفلت و دیرکرد نسبت به این موضوع به قیمت از دست رفتن منابع غیرقابل برگشت، مشکلات و مسائل زیست محیطی و از همه مهم‌تر درگیر شدن با تهدیدات و مشکلات اجتماعی است. بنابراین در این ایام که مصادف با روزهای ابتدایی تابستان، گرمای شدید هوا و مسائل خاص آن است لازم است مردم و مسئولان کشور دست در دست هم از تمامی ابزارهای موجود برای رفع مشکلات پیش رو استفاده کنند تا انشالله با همراهی و همیاری عمومی از سد معضلات و تبعات آن عبور کنیم.


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 125 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر