دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciencesپیوندهای مفید


بیانیه اولین مجمع سلامت شهرستان بهارستان

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۲۷ | 
بیانیه اولین مجمع سلامت شهرستان بهارستان 

در پایان اولین مجمع سلامت شهرستان بهارستان، که روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷ برگزار شد شرکت‌کنندگان بیانیه‌ای صادر نمودند‌. در بخشی از این بیانیه آمده است:  
" شرکت کنندگان در این مجمع اتفاق نظر دارند که سلامت یک هدف اجتماعی و از جمله اولویت‌های مهم کشور است و اهمیت و اولویت سلامت در قانون اساسی کشور، سیاست‌های ابلاغی سلامت از سوی مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه و سند حقوق شهروندی ابلاغی از سوی ریاست جمهوری ، به خوبی تبیین گردیده است. 
نقش مؤثر عوامل متعدد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و فرهنگی بر سلامت، بیانگر این واقعیت است که جلب مشارکت مؤثر گروه‌های مختلف مردم و همه بخش‌های جامعه، از مرحله تعیین مشکل در سطح محلی تا پیشنهاد راه حل، اجرا و ارزشیابی برنامه‌های ارتقای سلامت، در سطح استانی و ملی، امری اجتناب ناپذیر است. لذا نظام مدیریت سلامت کشور، باید تفویض اختیار و مسولیت به مردم در حوزه سلامت را در اولویت قرار دهد و تشکیل مجمع شهرستانی و استانی سلامت، و به تبع آن تشکیل مجمع ملی سلامت، گامی ارزشمند در تبلور این رویکرد ملی می‌باشد. 
با توجه به اهمیت راه اندازی و تشکیل محلات سلامت محور، در راستای تحقق سلامت جامعه، همکاری و همدلی کلیه دستگاه‌های اجرایی و انجمن‌ها و سمن‌ها و کلیه افراد جامعه مورد تأکید این مجمع می باشد." 

شرکت کنندگان همچنین در بیانیه‌ی خود با اشاره به این‌که برای رسیدن به جامعه‌ای سالم نیازمند مشارکت همگانی برای تامین، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه هستیم و الزامی است که همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها تلاش نمایند تا اولویت‌هایی را مراعات نمایند، این موارد را تعیین نمودند:  
۱. راه اندازی کانون‌های سلامت محله 
۲. بهره گیری از حداکثر توان و ظرفیت تمامی دستگاه‌های اجرایی جهت پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر و غیر واگیر 
۳. همکاری در جهت استقرار سند ملی تغذیه 
۴. صیانت از محیط زیست 
۵. ساماندهی ورفع مشکلات مربوط به فاضلاب شهری 
۶.  ایجاد زمینه‌های شادی و نشاط اجتماعی با اجرای برنامه‌های فرهنگی،ورزشی و… 
۷.  ارتقاء سلامت روان جامعه و مدیریت پیشگیری و کاهش رفتارهای پرخطر و خشونت خانگی و اعتیاد 
۸. آموزش تفکیک پسماندهای خشک و تر و کاهش پسماند تولیدی شهروندان
 


 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 377 بار   |   دفعات چاپ: 15 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر