دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

"یادداشت دکتر موسوی معاون اجتماعی دانشگاه به مناسبت هفته‌ی سلامت"

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲ | 
اول تا هفتم اردیبهشت امسال به عنوان هفته‌ی سلامت تعیین شده است. طی هر سال مساله‌ای خاص که اولویت و دغدغه بهداشت و درمان عمومی را نشان می‌دهد، از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان شعار سال انتخاب می‌شود. در سال ۱۳۹۷، "پوشش همگانی سلامت، برای همه و همه جا" به عنوان یک مساله‌ی جدی مورد توجه سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است. شعار "پوشش همگانی سلامت، برای همه و همه جا"  فرصتی برای تمام آحاد جامعه است تا در فعالیت‌هایی که باعث ارتقای سلامت همگانی، ترویج فرهنگ سلامتی، کاهش تبعیض در برخورداری از امکانات بهداشتی، درمانی و آموزشی و همچنین توجه به اقشار و طبقات کم برخوردار جامعه است، مشارکت کنند.
در مسیر تحقق اهداف عدالت محورانه‌ی نظام جمهوری اسلامی و همچنین شعار امسال سازمان بهداشت جهانی، نظام بهداشتی و درمانی کشورمان خود را بیش از پیش موظف به ارائه خدمات و تلاش ارزنده در این عرصه می‌بیند و همان‌طور که در شعار و برنامه هفتگی این رویداد جهانی مورد توجه است ایجاد مسئولیت اجتماعی و اجتماعی کردن نظام سلامت به صورت یک مطالبه جدی در سطح ملی و جهانی مطرح است. طبق اساسنامه سازمان جهانی بهداشت؛ سلامتی حق اساسی بشر است و تعهدی است که این اطمینان را ایجاد نماید، همه اقشار جامعه به بالاترین سطح قابل دستیابی سلامت برسند.
رویکرد و شعار امسال سازمان بهداشت جهانی در حوزه بهداشت و درمان و تاکید بر دسترسی آحاد جامعه به خدمات بهداشتی، اهمیت مسئولیت‌پذیری بیش‌تر جامعه در توسعه‌ی برنامه‌های آموزشی و پیشگیرانه را بیش‌تر نمایان می‌کند. بر اساس اعلام این سازمان، وزارتخانه‌های بهداشت کشورها حداکثر می‌توانند ۲۵ درصد سلامت مردم را مدیریت کنند؛ چرا که ۷۵ درصد سلامت مردم به عوامل اجتماعی مربوط است که خوشبختانه این حوزه با توجه به تاسیس معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و شروع فعالیت جدی در عرصه‌های مختلف اجتماعی مرتبط، دریچه‌ای نوین در خدمت رسانی و ارتقای خدمات بهداشت عمومی را شروع نموده است. تغییر رویکرد نهادهای بهداشتی و درمانی از درمان صرف، به اجتماعی کردن نظام سلامت و ایجاد مسئولیت اجتماعی در قالب جلب مشارکت‌های مردمی، توسعه‌ی بهداشت عمومی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، تسهیل دسترسی همگان به خدمات سلامت، ترویج سبک زندگی سالم و ... پیگیری جدی‌تر این موضوعات را در چهارچوب استراتژی‌های معاونت تازه تاسیس اجتماعی می‌طلبد.
بر این اساس معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی ایران خود را موظف و متعهد به تلاش حداکثری در راستای تحقق شعار سال که منطبق بر اهداف این معاونت است، می‌بیند. اهتمام جدی برای تغییر نگرش و باور جامعه در حوزه بهداشتی درمانی، تلاش برای کاهش شکاف اجتماعی در حوزه بهداشتی و درمانی، شناسایی عوامل اجتماعی آسیب‌رسان به سلامت مردم و ترمیم آن با استفاده از ظرفیت‌های عظیم اجتماعی از برنامه‌های پیش روی ما است و امید می‌رود با حمایت اساتید، دانشجویان، کارکنان و جلب مشارکت آحاد جامعه، اجتماعی کردن نظام سلامت به عنوان یک هدف راهبردی محقق گردد.
 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 250 بار   |   دفعات چاپ: 14 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر